Spośród wszystkich języków regionu Morza Bałtyckiego, możliwości nauki języka estońskiego w Polsce są chyba najmniejsze. Nie znaczy to jednak, że jest to niemożliwe. Oto miejsca i sposoby nauki języka estońskiego w Polsce.
Uniwersytety
Na żadnym uniwersytecie w Polsce nie ma kierunku poświęconego Estonii, ale na dwóch można uczyć się języka estońskiego jako dodatkowego. Takie możliwości oferuje Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
UW oferuje trzy lektoraty – dwa prowadzone są przez Katedrę Hungarystyki (działającą w ramach Wydziału Neofilologii), jako drugi język ugrofiński, a jeden prowadzony jest przez Wydział Neofilologii i jest ogólnodostępny dla wszystkich studentów. Na UJ dostępne są cztery lektoraty prowadzone przez Zakład Filologii Węgierskiej. Na obu uczelniach estoński nauczany jest na poziomach 0-B1.
W tym miejscu warto wspomnieć, że na uczelniach tych można zapisać się także na zajęcia dotyczące kultury estońskiej. Na UJ oprócz lektoratów języka estońskiego, można uczęszczać na „Zarys historii literatury estońskiej”. Na UW w przeszłości dostępne były zajęcia dotyczące kultury Estonii.
W przeszłości lektoraty języka estońskiego oferowały także uniwersytety Adama Mickiewicza w Poznaniu i Wrocławski. Obecnie na UAM można uczyć się jedynie wybranych zagadnień historycznych i krajoznawczych dotyczących Estonii – np. historii XX i XXI w. (Estonii i Łotwy), czy geografii turystycznej krajów bałtyckich i Europy Wschodniej.
W przeszłości były próby uruchomienia kursu estońskiego w ramach Uniwersytetu Otwartego UW, ale nie udało się zebrać odpowiednio dużej grupy. Możliwość dołączenia do zajęć na uniwersytetach przez osoby spoza uczelni zależy od polityk uczelni, wydziałów i od spraw praktycznych, a więc wielkości grup i liczby dostępnych miejsc.
Przez krótki okres, jedna z mniejszych warszawskich prywatnych szkół językowych oferowała kurs estońskiego, prowadzony przez lektorkę estońskiego wykładającą na UW, ale niestety został on przerwany.
Korepetycje
Drugim pomysłem jest nauka indywidualna z nauczycielem. Takie zajęcia są oczywiście droższe, ale też dają większy komfort a indywidualne podejście korepetytora na pewno przekłada się na szybsze poznawanie języka. Niestety także w przypadku tej metody pole manewru jest dosyć ograniczone, bo nauczycieli jest niewielu – zapewne można to ograniczyć geograficznie do Warszawy i Krakowa. Są to osoby, które prowadzą zajęcia także na uniwersytetach, toteż także liczba prowadzonych uczniów jest mocno ograniczona.
Kursy online
W Internecie dostępnych jest kilka kursów oferujących różne sposoby i poziomy nauczania, a także różne języki pomocnicze. Podstaw można uczyć się z keeleklikk.ee – strona oferuje naukę do poziomu A2. Lekcje podzielone są na nagrania, zadania i testy. Lekcje przygotowane są w interaktywny sposób, który powoduje, że nauka nie jest nużąca. Strona dostępna jest w języku angielskim i rosyjskim. Podobnym serwisem jest Keeletee, który także dostępny jest w językach angielskim i rosyjskim, oferowany w nim kurs podzielony jest na 13 części. Kurs przeznaczony jest dla początkujących, ucząc się z Keeletee można osiągnąć poziom średnio zaawansowany.
Kurs języka estońskiego dostępny jest także na stronie Eesti.pl. 11 części tematycznych kursu w skondensowanej, tekstowej formie przybliża gramatykę i słownictwo języka estońskiego. Dodatkowo strona oferuje naukę słownictwa poprzez subskrypcję cotygodniowych krótkich newsletterów.
Kursy online oferuje także Uniwersytet w Tallinnie (winterschool.tlu.ee/online-courses/) – w cenie 120 euro można uczestniczyć w kursie prowadzonym przez lektora języka estońskiego. „Zajęcia” odbywają się na Skype (pisemnie), co tydzień uczeń powinien samodzielnie przerobić określoną ilość materiału z podręcznika oraz napisać tekst na określony temat, który później sprawdza lektor.
Nauka samodzielna
Opcją w całości opierającą się na samodyscyplinie jest samodzielna nauka – indywidualnie lub w grupie. W języku polskim dostępny jest jeden podręcznik języka estońskiego (autorstwa Roberta Bieleckiego; 3 części); z Estonii sprowadzić można podręczniki estońskich autorów (np. E nagu Eesti, T nagu Tallinn, K nagu Kihnu, Naljaga pooleks). Za podręcznik mogą także służyć kursy dostępne na wspomnianych wcześniej stronach. Dostępne są także aplikacje do nauki języków na telefon (np. Lingvist), które także mogą być dobrym przewodnikiem w nauce języka, ale jest to temat na inny artykuł.
Szkoły letnie i zimowe w Estonii
Niestacjonarnym rozwiązaniem, które jednak nie wymaga wyjazdu na kilka semestrów do Estonii są szkoły letnie i zimowe w Estonii. Uniwersytet w Tartu oferuje kursy letnie a Uniwersytet w Tallinnie oferuje kursy letnie i zimowe. 2-, 3-tygodniowe intensywne kursy języka estońskiego prowadzone są na różnych poziomach, a więc można w ramach tych szkół rozpocząć naukę języka, jak też doskonalić swoje umiejętności. Ceny kursów wahają się w przedziale 400-500 euro, studenci mogą korzystać ze zniżek lub ze zwolnień z opłat (jest możliwość uzyskania całkowitego zwolnienia z opłat).
Powodzenia w nauce!